Tematem przewodnim 20. numeru Magazynu Skandynawskiego „Zew Północy” jest szwedzka Umeå – nadbałtyckie miasto, które wraz z łotewską Rygą pełniło w roku 2014 honory Europejskiej Stolicy Kultury. „Zew Północy” wziął udział w grudniowym zakończeniu projektu Umeå2014, spotykając się z jego organizatorami i zapoznając z realizacją tego przedsięwzięcia. Trzeba przyznać, że rezultaty są imponujące – szczegóły w artykule. Dość powiedzieć, że zaledwie 80-tysięczna Umeå jest nie tylko szwedzkim liderem w dziedzinie nakładów na kulturę, ale także – dzięki sektorowi usług o charakterze edukacyjnym i kulturalnym – liderem rozwoju gospodarczego północnej części kraju. Co więcej, to jedno z „najmłodszych” miast Skandynawii, ze średnią wieku mieszkańców wynoszącą zaledwie 37 lat, znajdujące się w dodatku w pierwszej trójce najszybciej rozwijających się miast Europy.
Ciekawostką jest saamski festiwal wielkanocny w norweskiej miejscowości Kautokeino (Finnmark). To stosunkowo mało znana w Polsce impreza, będąca – obok lutowego jarmarku w szwedzkim Jokkmokk – jednym z najważniejszych wydarzeń w saamskim kalendarzu. Co ciekawe, festiwal jest przeznaczony przede wszystkim dla Saamów, służąc ich integracji, krzewieniu kultury i podtrzymywaniu tradycji.
Czytelnicy „Zewu Północy” mają także okazję poznać życie mieszkańców najdalej na północ wysuniętej osady świata – Siorapaluk na Grenlandii. Norbert Pokorski – polarnik, eksplorator Arktyki i współpracownik „Zewu Północy” – spędził wśród nich sporo czasu, ucząc się od inuickich myśliwych tradycyjnych technik łowieckich.
Wraz z numerem 20. kończymy cykl artykułów poświęconych mało znanemu epizodowi najnowszej historii, jakim była okupacja Bornholmu przez Armię Czerwoną. W materiale przygotowanym we współpracy z Bornholms Museum prezentujemy miejsca będące pamiątkami po pobycie żołnierzy spod znaku Czerwonej Gwiazdy.
Śniegu tej zimy nie było za wiele, nawet w Alpach. Tymczasem w Norwegii zwykle go nie brakuje. Długi weekend majowy to ostatnia okazja, by pojeździć na nartach. Nad fiordami czy w Telemarku sezon narciarski trwa w najlepsze, a „Zew Północy” podpowiada, w jakich ośrodkach warto go zakończyć. Korzystając przy okazji z wiosennych uroków Fiordów Norwegii, Telemarku czy Oslo.
Wielu z nas zapewne kojarzy Skandynawię z kawą. Mieszkańcy Północy od lat należą do światowej czołówki jej konsumentów. Na Nordic Cupping zapraszamy do Oslo – miasta uznawanego jedną z kawowych stolic świata. Gdzie znaleźć kawiarnie specialty? Od czego zależy smak uzyskiwany przez norweskich baristów? Co warto wiedzieć o przygotowywaniu kawy i jakie są trendy w sztuce jej parzenia? Jeśli odpowiedzi na te pytania nie wyczerpią naszego zainteresowania kawą, być może przyczyni się do tego drugi artykuł, tym razem dotyczący Szwecji. Jego częścią jest wywiad z współwłaścicielką wiodącej szwedzkiej firmy zajmującej się paleniem i dystrybucją kawy – Löfbergs.
Poza tym proponujemy wędrówkę na Północ śladem prehistorycznych rytów – zwłaszcza do Tanum (Szwecja), Alty (Norwegia) i na duński Bornholm, przybliżamy postać niezwykłej fińskiej rzeźbiarki Evy Ryynänen, która jako materiał wykorzystywała ogromne pnie drzew, odwiedzamy park narodowy Femundsmarka, poznajemy strażnika leśnego z ostatniej wieży obserwacyjnej w Norwegii, dowiadujemy się, gdzie warto "rzucić kotwicę" w okolicach Ålesund i jaką norweską drogę przemierzyć, by wrażeń było co najmniej tyle samo, co na słynnej Trollstigen.
Wraz z numerem 20. kończy się także V cykl prenumeraty „Zewu Północy”. Wszystkich dotychczasowych prenumeratorów oraz tych czytelników, którzy zetknęli się z naszym magazynem po raz pierwszy zapraszamy do zamówienia cyklu VI, który obejmie wydania nr 21, 22, 23, 24. Koszt wynosi 38,00 zł – w cenę wliczona jest już wysyłka pocztowa.
Zamówienia prenumeraty można dokonać ....
|