30. wydanie „Zewu Północy” to przede wszystkim zaproszenie na północ Norwegii. Tym razem do Nordlandu, a zwłaszcza do jego centralnej i południowej części - do Salten i Helgelandu, bo należące do tego samego regionu Lofoty są już czytelnikom „Zewu Północy” znane. Zjawiskowe wyspy, lodowiec Svartisen, jaskinie, parki narodowe, Saltstraumen – największy prąd pływowy świata, ciekawe festiwale – Nordland ma wiele zalet.
Znacznie bliżej leżą wyspy Wschodniej Danii, gdzie nie brakuje atrakcji przeznaczonych dla rodzin. Klify Møn, park rozrywki Bon-Bon Land z unikalną, potężną machiną Sven Svingarm, park safari Knuthenborg, który w końcu kwietnia powiększy się o Dinosaurskoven – Las Dinozaurów, Lalandia w Rødby z jednym z największych w Skandynawii akwaparków, wreszcie Ogrody Tivoli i najstarszy park rozrywki na świecie – Bakken. Jest w czym wybierać! Co więcej, atrakcje te znajdują się niedaleko – łatwo można do nich dotrzeć, korzystając z dwóch przepraw promowych Scandlines.
Od niedawna, płynąc do Norwegii z Fjord Line, a konkretnie na trasie Hirtshals - Bergen, pasażerowie mogą cieszyć się większą ilością kabin i ich podwyższonym standardem. To atrakcyjny dla polskich turystów szlak do Norwegii, łączący wygodę podróżowania z rozsądnymi cenami i z możliwością podziwiania norweskiego wybrzeża. Szczegóły – w artykule poświęconym przebudowie bliźniaczych promów, obsługujących tę trasę.
A skoro mowa o promach Fjord Line – wpływając do Bergen, z ich pokładu widać Fløyen, jedną z siedmiu gór, u stóp których leży stolica norweskich fiordów. Od 100 lat na Fløyen wozi i mieszkańców, i turystów kolej linowo-terenowa Fløibanen, będącą największą atrakcją miasta, biorąc pod uwagę frekwencję. W materiale poświęconym kolejce przybliżamy ciekawe fakty, związane z jej funkcjonowaniem.
O tym, że na Północ z powodzeniem można podróżować z małymi dziećmi przekonuje artykuł poświęcony rodzinnej wyprawie dookoła Bałtyku. Litwa, Łotwa, Estonia, Finlandia, Alandy, Sztokholm, południowa Szwecja, do tego promy i rodzinne atrakcje. Do odważnych świat należy!
Wprawdzie Muminki pojawiły się we wspomnianym wyżej artykule, ale w „Zewie Północy” nr 30 poświęciliśmy im osobny materiał. Można się bowiem z nimi spotkać w wielu miejscach Finlandii, nie tylko w Naantali, gdzie znajduje się słynny Świat Muminków.
Jak wygląda pierwsze zetknięcie ze Skandynawią, a konkretnie – ze Szwecją? Co było zaskoczeniem, a co fascynacją? Polecamy garść impresji z okolic Karlskrony. Uzupełnieniem jest relacja z zimowego „potopu” Szwecji, jaki organizuje kilka razy w roku Stena Line.
Jeśli urlop w Skandynawii, to przede wszystkim w domu wakacyjnym. Od lat polecamy ten wariant zakwaterowania, łączący komfort i pełną swobodę z bardzo atrakcyjnymi cenami. Tym razem pokazujemy przykład z południowego Bornholmu, gdzie jest spory wybór domów wakacyjnych Novasol.
W „Zewie Północy” nie mogło zabraknąć Arktyki. Polecamy drugą część artykułu o poznańskiej stacji polarnej w Petuniabukta w środkowej części Spitsbergenu. Natomiast drugi materiał dotyczy rekordowego wyczynu polskich pływaków, którzy specjalizują się w ekstremalnym pływaniu zimowym.
Nie mogło też zabraknąć naszych ulubionych Wysp Owczych, i to w dwóch odsłonach. Przybliżamy społeczno-demograficzne problemy mieszkańców archipelagu - przede wszystkim emigrację młodych, co sprawia, że to do niedawna hermetyczne społeczeństwo musi otwierać się na przybyszów. Drugi materiał poświęciliśmy liniom promowym Wysp Owczych – to uzupełnienie tekstu z numeru 29., gdzie przedstawiliśmy komunikację autobusową. Powodem zajęcia się tym tematem jest niedawno obchodzone 100-lecie SSL – farerskiego przewoźnika.
Tematykę islandzką poruszamy w garści impresji z Fiordów Zachodnich, gdzie dociera stosunkowo niewielu turystów. Dýrafjörður, Isafjörður, Thingeyri - te egzotyczne nazwy są mało znane. Być może nasz artykuł zmieni ten stan rzeczy.
Wrześniową, kamperową eskapadę załogi „Zew Północy” podsumowaliśmy fotoreportażem z norweskich fiordów, które były naszym celem. 5000 kilometrów w kamperze, cztery przeprawy morskie i osiem przepraw przez fiordy, do tego mnóstwo atrakcji.
KONKURS SKANDYNAWSKI
W 30. numerze Magazynu Skandynawskiego „Zew Północy” zamieściliśmy kupon kolejnego Konkursu Skandynawskiego. Tym razem nagrodą główną był rejs promem SCANDLINES do Danii (www.scandlines.pl) połączony z biletem wstępu do Aquadome – akwaparku w kompleksie rozrywkowo-wypoczynkowym LALANDIA w Rødby (www.lalandia.dk). Nagrody dodatkowe stanowiły 3 pomoce do nauki języka szwedzkiego lub norweskiego FISZKI (www.fiszki.pl).
Wyniki konkursu zostały ogłoszone 01.05.2018.
Nagrodę główną – rejs promem SCANDLINES wraz z biletem wstępu do Aquadome – wygrała Martyna Fałdasz ze Szczecina.
Nagrody dodatkowe wygrali:
• Witold Wlekliński (Bojszowy)
• Paulina Sikorska (Warszawa)
• Antoni Okrutniak (Kraków)
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
DODATKI DLA PRENUMERATORÓW
Do bieżącego numeru 30. dołączyliśmy broszurę norweskiego regionu Helgeland, w której - oprócz przeglądu najważniejszych atrakcji - znalazła się mapka Helgelandu.
Dlaczego warto zostać prenumeratorem? Najwierniejsi czytelnicy „Zewu Północy” płacą za magazyn odrobinę mniej – 9.50 zł za egzemplarz wraz z wysyłką, ale głównym walorem tej formy otrzymywania pisma są dodatki specjalne, które dołączamy do każdego z wydań. Są nimi katalogi, broszury, bezpłatne przewodniki, foldery lub mapki oraz prezenty z naszej unikalnej kolekcji „Dotknij Północy”. Do tej pory nasi prenumeratorzy otrzymali m.in. próbkę popiołu wulkanicznego z erupcji islandzkiego wulkanu Eyjafjallajökull, piasek bazaltowy pochodzący z wyspy Sandoy na Wyspach Owczych, unikalny piasek koralowy z Lofotów, mały kamień z Nordkappu, otoczak z równiny Kaffioyra na Spitsbergenie, źdźbło trawy z Líttla Dímun - trudno dostępnej, jedynej niezamieszkałej wyspy Wysp Owczych, łupek graptolitowy z Bornholmu, drobnoziarnisty piasek wattowy z największej plaży Północy na wyspie Rømø, używany niegdyś do napełniania klepsydr drobnoziarnisty, biały piasek z Bornholmu, listek chrobotka reniferowego ze szwedzkiej Laponii wraz z włosem renifera, pieczątka Polskiej Stacji Polarnej Hornsund, liść maliny moroszki z północnych krańców Norwegii czy nasiona łubinu znad jeziora Storsjön.
Więcej informacji o prenumeracie znajduje się TUTAJ
|