Zorza polarna od wieków pobudza wyobraźnię ludów Północy, dziś będąc magnesem dla turystów. W numerze 33. przybliżamy naturę tego zjawiska oraz prezentujemy przydatne informacje i refleksje na temat obserwacji zorzy polarnej. Z czytelnikami podzielili się nimi żyjący na Północy rodacy – od wschodniej Grenlandii po polską stację polarną na Spitsbergenie. Nie zabrakło też głosu współpracowników „Zewu Północy”, którzy często w Skandynawii bywają i mają swoje zorzowe rekomendacje. Słowem, polecamy te artykuły wszystkim miłośnikom Świateł Północy!
Jest w Norwegii taki szczyt, z którego przy dobrej widoczności widać szóstą część kraju. To dach Telemarku –wielu Norwegów ma w planach wejść nań chociaż raz w życiu. Ta góra przyciąga atletów – jest metą jednego z najbardziej morderczych triathlonów na świecie – i… szpiegów. Czy może raczej szpiegów przyciągała, bowiem norweska armia opuściła ją w 2010 roku. Co skrywają wnętrza góry? Zapraszamy do lektury.
Lato na Islandii jest niezwykłe, ponieważ zaczyna się już w… kwietniu. Ale w praktyce może go nie być w ogóle. Czym jest dla Islandczyków lato i na jakie letnie wydarzenia warto zwrócić uwagę – tym wszystkim dzieli się z czytelnikami współpracownik „Zewu Północy” z Reykjavíku.
Na duńskiej Zelandii znajduje się sześć dawnych i obecnych królewskich rezydencji. Jedna z nich jest na tyle niezwykła, że trafiła na listę UNESCO. Wycieczka ich szlakiem to nie tylko możliwość poznania historii Danii, ale przede wszystkim wielka frajda estetycznej natury.
Północ znana jest z hoteli, którym nieobca jest reinkarnacja. Oczywiście chodzi o śnieżno-lodowe budowle, które przyjmują gości od późnej jesieni do wczesnej wiosny. Przybliżamy sekrety budowy jednej z nich – SnowHotelu pod Kirkenesem na krańcach Norwegii, tuż przy granicy z Rosją. Ciekawe, kto z nas wie, co należy zrobić, by zbudować kopułę ze śniegu?
W numerze 33. prezentujemy dwóch gości specjalnych. Pierwszym z nich jest Jakub Witek, twórca filmu „Isoland”, który właśnie rusza w trasę ze swoją najnowszą produkcją – „Faroe Way”. To film opowiadający o Wyspach Owczych i ich mieszkańcach – pierwsza tego typu polski obraz o tym archipelagu. Wspaniałe zdjęcia, kapitalna muzyka…
Drugi gość to szef firmy Robert`s. Tę polską markę świetnie znają zdobywcy biegunów, bowiem to właśnie Robert`s wyposażył takich polarników, jak norweski zdobywca obu biegunów Borge Ousland czy słynni Polacy, także bywalcy na osi Ziemi – Marek Kamiński i Wojciech Moskal. Rozmowa o puchu, cieple i Arktyce powinna zainteresować nie tylko tych, którzy mają w planach wyprawę na biegun.
A skoro mowa o wyprawach – zapraszamy do zapoznania się z relacją z zimowej wędrówki znad Bałtyku nad Morze Barentsa. Jak wędruje się z nartami i pulkami przez fińską Laponię, ile dni potrzeba, by przemierzyć zamarznięte jezioro Inari, gdzie nocować w środku surowej, lapońskiej zimy? O tym, i nie tylko o tym w naszym materiale.
Gnając na północ wzdłuż wybrzeży Kattegatu – do Göteborga czy Oslo, często mijamy miejscowości o których nic lub zgoła nic nie wiemy. Jedną z nich jest położone w szwedzkim Hallandzie miasteczko Varberg. Nadmorski kurort, który ma swoje niezwykłe tajemnice, i w którym można spędzić noc w… więzieniu!
W tym roku Duńczycy uroczyście obchodzą 800-lecie swojej flagi – Dannebrog. To najstarsze na świecie, wciąż stosowane narodowe barwy. Jubileusz Dannebrog, od której wzięły początek niemal wszystkie flagi Północy, to świetny pretekst, by się im przyjrzeć. I niniejszym to czynimy.
Polecamy także drugą część naszej opowieści, poświęconej katastrofom i wypadkom morskim wokół Bornholmu. Tym razem przybliżamy historię polskich jednostek, którym los spłatał groźnego, morskiego figla. Niestety, niektóre z wypadków miały tragiczny przebieg…
Oprócz tego zapraszamy na wyjazd dla czytelników Zewu Północy, którego celem jest okrążenie cieśniny Sund!
To najważniejsze tematy 33. wydania "Zewu Północy". Z pełnym spisem treści można zapoznać się obok.
TYLKO DLA PRENUMERATORÓW
Wraz z numerem 33. "Zewu Północy" nasi prenumeratorzy otrzymali obszerną broszurę – przewodnik po Północnej Norwegii wraz ze Svalbardem, dostarczoną przez organizację turystyczną Północnej Norwegii. W liczącej ponad 120 stron publikacji formatu A4 prenumeratorzy znajdą mnóstwo przydatnych informacji na temat tej części Norwegii.
Więcej informacji o prenumeracie znajduje się TUTAJ
|