KONWÓJ 
"ZEWU PÓŁNOCY"

Przemierz nowoczesnym kamperem najpiękniejsze zakątki Norwegii. Weź udział w redakcyjnej wyprawie 
Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy"
do Krainy Fiordów.

3-15 września 2017

Mobirise Web Page Builder


IDEA

Kierunek Fiordy Norwegii. Zespół redakcyjny Magazynu Skandynawskiego "Zew Północy" dzięki współpracy z CordiGo i Fjord Line wyrusza na kolejną wyprawę na Północ - po materiały do następnych wydań czasopisma. Celem jest Kraina Fiordów Norwegii, środkiem transportu - nowoczesny, komfortowy kamper. Atutem tego rozwiązania jest wyjątkowa elastyczność podczas podróży. Dzięki kamperowi załoga zachowuje pełną autonomię - może odwiedzić więcej miejsc i atrakcji, niż podczas typowego wyjazdu. To ważne, ponieważ lista naszych celów jest długa...

Konwój. Jeśli lubisz aktywną turystykę i chcesz do nas dołączyć, skompletuj swoją ekipę lub zostań członkiem tworzącej się załogi. Dzięki temu zobaczysz najpiękniejszą część Norwegii, poznasz nowych przyjaciół i... zagościsz na łamach magazynu. W skład wyprawy wejdzie 4 członków redakcji oraz maksymalnie 10 uczestników. Razem wyruszymy na Północ, tworząc zespół złożony z 3 kamperów - konwój "Zewu Północy".

Wyprawa partnerska. Nie jest to zorganizowana wycieczka z biurem podróży - nasz wyjazd ma charakter wyprawy partnerskiej. Redakcja "Zewu Północy" opracuje trasę i będzie pełnić funkcję koordynatora oraz lidera wyprawy,  jednak każda załoga zachowuje pełną niezależność. Dotyczy to zarówno kwestii wynajmu pojazdu u naszego partnera - firmy CordiGo, obsługi kampera  czy wyżywienia. Stawiamy też na fakultatywność. Jeśli któraś z załóg będzie chciała pozostać dłużej w wybranym miejscu - zachowamy łączność, by spotkać się ponownie i dalej kontynuować wspólną podróż.

PARTNERZY  PROJEKTU 

CORDIGO

Firma CordiGo prowadzi wynajem nowoczesnych, komfortowych kamperów

MAGAZYN  SKANDYNAWSKI  "ZEW  PÓŁNOCY"

Periodyk wydawnictwa PCIT TRAMP, poświęcony Skandynawii i Arktyce

FJORD LINE

Polskie przedstawicielstwo armatora promowego, oferującego rejsy do Norwegii

NASZE POJAZDY

Na Północ ruszymy trzema komfortowymi kamperami udostępnionymi przez firmę CordiGo. Oprócz pojazdu redakcyjnego, będą to dwa supernowoczesne kampery: Auto Roller 265 TL oraz PLA HP 69. Obydwa przeznaczone dla 4-5 pasażerów, w pełni wyposażone i autonomiczne. Atmosfera jak w domu - jest telewizor, mini kuchnia, lodówka, przedział sanitarny z toaletą i prysznicem, część główna, gdzie toczy się kamperowe życie - mobilny living room, wygodne łóźka. Do tego ciekawe rozwiązania techniczne, jak wydajne baterie słoneczne, komfort prowadzenia dla kierowcy i... przepastna przestrzeń ładunkowa. Dzięki temu gros produktów spożywczych można zabrać z Polski, co umożliwi spore oszczędności w nietaniej przecież Norwegii.

TRASA 

Planowana trasa liczy blisko 5000 kilometrów. Wyprawa rozpoczyna się w Warszawie. Pierwszy etap to dojazd do Hirtshals na północy Jutlandii, skąd wypływa do Kristiansand ekspresowy prom Fjord Line. W Norwegii szlak prowadzi na północ - aż do Ålesund. Ta część trasy może ulegać modyfikacjom w zależności od warunków pogodowych, które mogą uniemożliwić wędrówki w górach, lub bieżącej sytuacji, wymagającej korekty planów. Podróż po krainie fiordów kończy się w Bergen, skąd promem Fjord Line wrócimy do Danii. Droga powrotna wiedzie przez duńską Zelandię, na którą przeprawimy się promem Mols Linjen, i Skanię. Do Szwecji dotrzemy korzystając z przeprawy mostowo-tunelowej przez cieśninę Sund. Ostatnim etapem jest rejs promem do Świnoujścia i powrót do Warszawy. 

ATRAKCJE

(wybór)

Aarhus

Krótka wizyta w drugim co do wielkości mieści Danii, które w roku
2017 pełni honory Europejskiej Stolicy Kultury. 

Rejs do Kristiansand

Rejs z Hirtshals przez Skagerrak na pokładzie szybkiego HSC "Fjord Line Express" - rekordzisty w rankingu Błękitnej Wstęgi Atlantyku

Preikestolen

Wędrówka (około 4 godz, w obie strony) na najsłynniejszy punkt widokowy w Norwegii, znajdujący
się 604 m ponad wodami Lysefjordu.

Wejście na Kjerag

Trekking  (ok. 6-7 godz.), którego celem jest szczyt Kjerag (1100 m n.p.m.; także nad Lysefjordem), z zaklinowanym głazem Kjeragbolten.

Trolltunga

Całodzienny (ok. 10 godz.)  trekking na jedną z najsłynniejszych formacji skalnych w Skandynawii - Język Trolla. Sporo zależy od pogody...

Vøringfossen

Nie jest może najwyższy (182 m), ale Vøringfossen uchodzi za najpiękniejszy wodospad Norwegii.
Werdykt wydamy na miejscu.

Haradangerbrua

Jeden z najważniejszych i najwspanialszym mostów Północy,
łączący brzegi fiordu Hardanger.
1400 m długości i 200 m wysokości.

Stalheimskleiva

Wyzwanie dla kierowców: najbardziej stromy odcinek drogowy w północnej Europie, wiodący ku Nærøyfjorden. Piękno krajobrazu i,,, emocje

Nærøyfjorden

Nærøyfjorden to jeden z dwóch norweskich fiordów na Liście UNESCO. Jest najwęższy - minimalna szerokość wynosi zaledwie 250 m

Flåmsbana

Fakultatywna przejażdźka pociągiem Flåmsbana - najbardziej stromo poprowadzoną normalnotorową
linią kolejową świata.

Lærdalstunnelen

Przejazd najdłuższym tunelem drogowym świata, liczącym 24,5 km. Monotonnię jazdy pod ziemią łagodzą efektowne iluminacje.

Borgund stavkirke

Słynny kościół klepkowy z XII w. Jako jedyny dotrwał do naszych czasów w  znakomitym stanie. Stavkirke wznoszno bez użycia gwoździ. 

Nigardsbreen

Majestatyczny jęzor lodowcowy, spływający z głównego pola Jostedalsbreen - największego lodowca kontynentalnej Europy.

Loen Skylift

Najnowsza atrakcja Fiordów Norwegii. 5 minut jazdy na szczyt Hovden jedną z najbardziej stromo poprowadzonych kolejek na świecie. 

Dalsnibba

Spektakularny, najwyżej na Północy położony punkt widokowy (1500 m n.p.m.) dla zmotoryzowanych turystów, z widokiem na Geiranger.

Geiranger

(fot. Jarle Waehler Statens vegvesen)

Panorama z Flydasjuvet na znajdujący się na liście  UNESCO Geirangerfjord to  bodaj najbardziej znana impresja z Fiordów Norwegii.

Zakręt Orłów

(fot. Jiri Havran Statens vegvesen)

Kolejny zjawiskowy punkt z widokiem na Geirangerfjord. Tym razem z innej perspektywy - z Drogi Orłów, znanej z krętych i stromych serpentyn.

Trollstigen

(fot. Jarle Waehler Statens vegvesen)

Odcinek drogowy, uchodzący za jeden z najbardziej spektakularnych świecie. Cały przejazd Trollstigen ukazuje film w intro niniejszej strony.

Trollveggen

(fot. Marianne F. Petersen) 

Najwyższa pionowa ściana w Europie - ponad kilometr wysokości. Wraz z ze szczytem Trollryggen stanowią arcytrudne wyzwanie dla alpinistów.

Ålesund

(fot. Terje Burud VisitNorway.com)

Widok z góry Aksla w Ålesund zapada na długo w pamięć. Stolica norweskiej secesji zalicza się do najpiękniej położonych miast Europy.

Bergen

(fot. Oyvind Heen Visitnorway)

Stolica Fiordów Norwegii. Znajdująca się na liście UNESCO starówka Bryggen to jej wizytówka i pamiątka po hanzeatyckiej przeszłosci miasta

Wjazd na Fløyen 

(fot. Oyvind Heen Visitnorway)

Przejażdżka kolejką na górę Fløyen to jeden z żelaznych punktów programu pobytu w Bergen. Miasto zobaczymy z wysokości 320 m n.p.m.

Rejs Bergen - Hirtshals

(fot. Fjord Line)

W drogę powrotną zabierze nas komfortowy prom Fjord Line. Rejs wzdłuż fiordowo-szkierowego wybrzeża to atrakcja sama w sobie!

Uczta na promie

(fot. Fjord Line)

Na promie Fjord Line spędzimy popołudnie i noc, a z Norwegią pożegnamy się ucztą w Commander Buffet - restauracji bufetowej.

Rejs z Mols Linjen

(fot. Mols Linjen)

Wracając przez Danię, przepłyniemy
eskpresowym promem Mols Linjen cieśninę Wielki Bełt, oddzielającą Półwysep Jutlandzki od Zelandii.

Roskilde

.

Jeśli czas pozwoli, odwiedzimy katedrę w Roskilde, gdzie spoczywają władcy Danii, w tym Harald Sinozęby, królowa Małgorzata I i Christian IV.

Kopenhaga

.

Pałac Amalienborg ze strzegącymi go gwardzistami, Nyhavn, spacer na depatku Strøget, Mała Syrenka. Słowem, na deser - Kopenhaga.

Tunel i most przez Sund

(fot. En.wikimedia.org)

Jadąc do Szwecji, skorzystamy z 16-kilometrowej przeprawy tunelowo-mostowej przez cieśninę Sund, łączącej Kopenhagę z Malmö.

Malmö

.

Zajrzymy też do największego miasta Skanii, by zobaczyć dzielnicę Västra Hamnen z najwyższym budynkiem Skandynawii: 96-piętrowym Turning Torso .

Rejs do Świnoujścia

.

Ostatnim akrodem konwoju "Zewu Północy" będzie nocny rejs do Świnoujścia - okazja do podsumowania całej wyprawy.

KOSZTY

Orientacyjny koszt dwutygodniowej wyprawy to około 3800 zł od osoby przy założeniu, że załogę kamera tworzy 5 osób. Koszt uwzględnia: wynajęcie kampera, rejsy promami, paliwo, przeprawy promowe w Norwegii, opłaty postojowe, opłaty drogowe. Uwaga: kwota ta może ulec zmianie w zależności od sytuacji na miejscu. Do tego należy doliczyć koszty wyżywienia (gros żywności można zabrać z Polski), atrakcje fakultatywne (np. przejazd koleją Flåmsbana), ubezpieczenie. 

ZGŁOSZENIA

Liczba miejsc - 10. Osoby zainteresowane uczestnictwem w Konwoju "Zewu Północy" proszone są o kontakt e-mailowy lub telefoniczny z firmą CordiGo odnośnie dostępności miejsc i kamperów. Zgłoszenia będą przyjmowane do 05 sierpnia 2017 roku (decyduje kolejność zgłoszeń). Po tej dacie prześlemy uczestnikom wyprawy dalsze informacje związane z wyjazdem.


 

KONTAKT:

Tel. +48 881 871 751

E-mail:  kontakt@cordigo.com

.